Мерефа – батьківщина легендарного гетьмана Івана Сірка, містечко на Сході України, в якому проживає 25 тис жителів. Вона славиться також цілющим джерелом та церквою Озерянської Божої Матері. Останні місяці місто все частіше на слуху через потужний протест місцевих жителів та міської ради проти газовидобування методом гідророзриву на території своєї громади. Люди бояться втратити Озерянське святе джерело і питну воду загалом.  

Компанія “Укргазвидобуток”, що належить холдингу українського олігарха та депутата Парламенту Вадима Новинського, у 2007 році отримала дозвіл на газовидобуток у деяких селах Нововодолазького району та Мереф’янської ОТГ. З тих пір, спокій та екологічна безпека місцевих жителів постійно під загрозою.  

Жінки, які борються з несправедливістю ( Тетяна Осьмак, Олена Берьозкіна, Наталія Рябуха). Фото: Юлія Пашковська

Ця історія про те, як три інтелігентні і сильні духом жінки змінили хід подій. Олена Берьозкіна, Тетяна Осьмак та Наталія Рябуха об’єднали жителів та місцеве самоврядування громади в єдину силу спротиву газовидобувній компанії.

Втратити воду – найбільший страх мешканців сіл Верхня та Нижня Озеряни, а також міста Мерефа. Адже, як кажуть місцеві активісти, газ вони не зможуть пити. І якщо ще у 2017 році ця боротьба за екологічну безпеку велась лише трьома жінками, то вже у 2019 об’єдналися депутати Мереф’янської ради та місцеві мешканці. 

Місцевий житель набирає воду зі святого джерела. Фото: Юлія Пашковська

Історія спротиву газовидобутку тягнеться вже багато років, відколи жителька Харкова Олена Берьозкіна переїхала з родиною в село Верхня Озеряна, що зараз входить в Мереф’янську ОТГ. 

“Взагалі у мене сумна історія про те, як я переїхала у Верхню Озеряну. Справа в тому, що у мене син з інвалідністю. У нього епілепсія з дитинства. Тому ми вирішили поміняти шумне місто на життя в селі з чистим повітрям, спокоєм і тишею у 2003 році, а у 2007 році тут з’явилась газовидобувна компанія з дозволом на буріння і тиша та спокій зникли.”, – розповідає Олена Берьозкіна. 

Наталія Рябуха та Тетяна Осьмак приєдналися до Олени Берьозкіної у 2016 році, коли заснували громадську організацію “Мереф’янська Альтернатива”. Так, вони разом продовжили боротьбу проти негативного впливу газовидобутку на довкілля у їх громаді, а також почали робити інші корисні справи у Мерефі, зокрема DOBREbus – перший громадський простір, який знаходиться в автобусі в центрі міста. 

Поки сусідні села не об’єдналися з Мерефою в ОТГ, ми навіть не знали про цю екологічну проблему і про те, що жителі якось борються з газовидобутком. Потім ми почули історію про Олену Вікторівну, де її виставляли в негарному світлі. Але особисте знайомство розвіяло всі брудні міфи”, – розповідає Тетяна Осьмак.

Місцеві жителі готові не пускати газорозвідувальну компанію до родовища. Фото: Юлія Пашковська

Багато разів активістів намагалися залякати та очорнити, зокрема називали їх “сепаратистами” та “агентами Кремля” через спротив газовидобутку. Їх це обурює, адже Мереф’яни пишаються своїм козацьким духом і просто намагаються відстояти своє право на безпечне майбутнє.

Одну з історій розповідає Олена Берьозкіна: “Тодішній директор компанії “Укргазвидобуток” у 2012 році запросив мене на розмову у Харків, мене хотіли залякати тим, що вони подадуть в суд, а у них дуже сильні юристи. Але у них нічого не вийшло. У мене тоді ще не було підтримки, бо жителі села боялися протестувати, мабуть ніхто не вірив, що можна буде перемогти. Але мені дзвонили активісти з інших сіл, зокрема Рокитного, і дякували, що ми не здалися. Бо у свій час їх залякали і вони припинили спротив компанії. Мене надихає те, які зміни відбулися за ці роки. Ще 8 років тому мене ніхто не підтримував у цій боротьбі, а зараз вся громада об’єдналась. Вони навіть намагались мене очорнити і придумали легенду, що мені платять конкуренти. Але бачите, люди їм не вірять.

Активістка Тетяна Осьмак запитує юриста компанії “Укргазвидобування, чи розуміють вони, що видобуток у Мерефі незаконний. Фото: Юлія Пашковська

Зараз Мереф’янська міська рада оскаржує в суді звіт Оцінки впливу на довкілля, яке зробило Міністерство екології у 2019 році, не врахувавши думку жителів громади. 

Також, 14 лютого 2020 року, депутати міської ради прийняли вже третє рішення про заборону газовидобутку на території Мереф’янської ОТГ. Адже, попередні рішення міської ради компанія “Укргазвидобуток” та їх підрядник “Білорусьнафта” оскаржили в суді та виграли. Міська рада подала в лютому 2020 року апеляцію, але видобувні компанії проігнорували це і розпочали сейсморозвідку не чекаючи рішення суду. 

Жителі прийшли на сесію захистити свої права. Фото: Юлія Пашковська

Така незаконна поведінка бізнесу обурила жителів і, як наслідок, вони навіть перекривали регіональну дорогу та носили по пішохідному переходу труну з символічним “мертвим довкіллям”. 

Так, постійний спротив мешканців та місцевої ради дали свій результат. В кінці лютого, компанія “Білорусьнафта” на зустрічі з активістами та депутатами у Мереф’янській міській раді повідомила, що вони припиняють сейсморозвідку. 

Проте, суди тривають. Мереф’яни не готові відступати, поки в “Укргазвидобутку” не заберуть спеціальний дозвіл, що діє до 2027 року, на промислову розробку родовища, яке знаходиться на території їх громади. 

Місцеві депутати голосують за заборону розвідки газу Фото: Юлія Пашковська

За словами активістів та депутатів, вони підтримують перехід України на відновлювані джерела енергії, щоб нарешті газовидобувні компанії залишили у спокої громади. Мереф’яни кажуть, що хочуть зберегти свої чорноземи та запаси питної води заради майбутнього покоління. 

Проте, держава поки що стоїть на боці видобувних компаній, ігноруючи екологічні права громад та прикриваючись ефемерною енергонезалежністю. Все більше прав отримують інвестори у викопне паливо. Одне з останніх рішень Кабінету міністрів дозволяє отримувати спецдозволи на видобуток без узгодження з громадами.