Баранівська ОТГ та Тростянецька міська рада заявили про ціль перейти на 100% ВДЕ до 2050 року та підписали меморандум про наміри з міжнародною організацією 350.org, яка є учасником коаліції “Енергетичний перехід”. Для досягнення цілі громади планують розвивати енергоефективність бюджетних та приватних будівель, скорочувати викиди транспорту, залучати інвестиції для втілення проектів відновлюваної енергетики.

Меморандум також підписала Асоціація Малих Міст України. Виконавча директорка АММУ Катерина Проценко заявила, що вони будуть підтримувати процес переходу міст – членів Асоціації на 100% відновлюваних джерел енергії та популяризувати цю ціль серед міст. 

Фото: Оленка Ангелова

“У Баранівській ОТГ монтується сонячна електростанція на 10 МВт. Вона ще не працює, але ми уже бачимо вигоди для громади: лише за оренду земельної ділянки інвестор щороку платитиме 1.6 млн грн. На станції працюватиме 10-12 людей у штаті, податки із їхньої заробітної плати (близько 200 000 грн) також будуть сплачуватись у місцевий бюджет. Робота СЕС посилить енергобезпеку громади та сприятиме її інвестиційно привабливому іміджу. Це один з наших перших кроків на шляху до 100 % ВДЕ”, — переконаний Анатолій Душко, голова Баранівської ОТГ

“Наша ціль — комфортні українські міста, а також — рівні можливості для всіх жителів громади інвестувати у розвиток енергоефективності та “зелені” проекти — коментує Дмитро Сакалюк, координатор коаліції громадських організацій “Енергетичний перехід”. — Тому ми допомагаємо муніципалітетам розробляти та впроваджувати Плани дій зі сталого енергетичного розвитку та клімату, що ведуть до зниження викидів парникових газів та 100% енергії з ВДЕ. Коаліція “Енергетичний перехід” пропонує підтримку усім зацікавленим містам у розробці стратегії переходу на безпечну відновлювану енергетику”.

Фото: Оленка Ангелова

Раніше про свій енергетичний перехід на 100% ВДЕ (першим у Східній Європі) заявив Житомир. Меморандум про співпрацю міський голова Сергій Сухомлин і представники міжнародної неурядової організації 350.org підписали у червні 2018 року. 

“Щойно завершився процес розробки сценарію переходу Житомира на 100%ВДЕ до 2050 року, який ми підтримали фінансово і експертно. Над ним працювали науковці Інституту прогнозування НАН України спільно з Житомирською міською радою. Це перший подібний сценарій для міста у Східній Європі. Українські міста показують кліматичне лідерство і їх буде щороку все більше. Вкрай важливо містам спільно продовжувати процес громадської адвокації законодавчих змін на рівні держави – Нового Зеленого Курсу, елементом якого стануть подібні сценарії, що полегшать перехід на енергію з відновлюваних джерел та до економіки з нульовими викидами до 2050 року. Також переспрямувати фінансові ресурси з підтримки викопного палива у зелену енергетику, адаптацію до зміни клімату, соціальну, кліматичну та енергетичну справедливість, що прискорить перехід у громадах.”- говорить Світлана Романко, керуюча директорка міжнародної організації 350.org у регіоні Східна Європа, Кавказ та Центральна Азія. 

Фото: Оленка Ангелова

На сьогодні Житомир має план дій зі сталого енергетичного розвитку до 2020 року, з визначеними пріоритетами та конкретними заходами, які успішно впроваджуються. Міське освітлення повністю замінюється на світлодіодне, розпочато будівництво першої комунальної сонячної електростанції  та зведення першої в Україні муніципальної будівлі з нульовими викидами, у ній буде розташовуватися новий центр надання адміністративних послуг.

Фото: Оленка Ангелова

Над енергетичним переходом в Україні також працюють громади Львова, Кам’янця-Подільського та Чорткова, які у 2018 році підписали меморандум з 350.org та поставили ціль перейти на 100 %ВДЕ до 2050 року. 

“Перехід на відновлювану енергію дозволяє робити наші міста і громади більш соціально справедливими. Оновлення енергетичної, транспортної і іншої міської інфраструктури, яке відбувається під час енергетичного переходу, відкриває шляхи для забезпечення рівних прав і можливостей для всіх, в тому числі соціально вразливих верств населення. Від переходу на ВДЕ виграють усі” – переконана Оксана Алієва, координаторка програми «Зміни клімату і енергетична політика», Фонд ім. Г. Бьолля, Бюро Київ-Україна

Довідково: Коаліція “Енергетичний перехід” — об’єднання громадських організацій для сприяння переходу України до ощадливого енергоспоживання та використання відновлюваних джерел енергії. До неї входять: 350.org, Екоклуб, Екодія, Хмельницький енергетичний кластер, Еколтава, Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку.