Школярі по всьому світу виходять зі своїх навчальних закладів на #ClimateStrike (#КліматичнийСтрайк), аби закликати уряди стримати глобальне потепління нижче неприйнятно небезпечного рівня у 1.5 градуси °C та захистити наше спільне майбутнє. Перегляньте це відео Ґрети Тунберґ, 16-ти річної шведської школярки, яка започаткувала рух страйків за майбутнє в серпні 2018-го року, вперше вийшовши в п’ятницю зі шкільних занять на страйк.

Школярі на страйку тримають символ із кліматичним лозунгом – #FridaysForFuture (П’ятниціЗаМайбутнє) – в Німеччині. Фото: DW.com

Наш світ вже потерпає від повеней, посух, лісових пожеж та буревіїв, які спустошують громади та їх середовище проживання.  Все ще є шанс втримати глобальне потепління нижче межі у 1.5 градуси. Аби цього досягнути, нам потрібно негайно почати скорочувати викиди. А це, в свою чергу, означає залишити викопні види палива під землею та інтенсивно створювати справедливі, децентралізовані енергетичні системи зі 100% відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), якими б управляли громади. Ми маємо рішення –в більшості країн світу енергія з відновлювальних джерел енергії є дешевшою, ніж від викопного палива, однак уряди та органи влади все ще відмовляються від дій, потрібних для того, щоб змінити ситуацію.

У листопаді тисячі школярів та студентів вийшли на страйк в Австралії, із закликом до політиків подумати про своє майбутнє серйозно та визнати зміну клімату кризою. Вони вийшли з вимогою припинити проекти з використанням викопного палива, на кшталт найбільшої в світі вугільної шахти, що належить індійській компанії Аdani.

Шкільний кліматичний страйк у Мельбурні. Фото: Джуліан Механ на Flickr

З того часу шкільні страйки набрали неймовірної потужності. Десятки тисяч школярів та студентів виходять із вимогою конкретних дій щодо зміни клімату. Все це вже можна спостерігати у Швеції, Австралії, Польщі, Німеччині, Швейцарії, Бельгії, Франції, Великобританії, Уганді, Канаді, Сполучених Штатах та Нідерландах.

Тим часом, Ґрета Тунберґ звернулася до світових лідерів на Кліматичній Конференції СОР24 та на Світовому Економічному Форумі в Давосі, аби заявити:

“Ми прийшли сюди не для того, щоб благати світових лідерів перейнятися проблемою.  Ми прийшли сюди, аби дати вам зрозуміти, що зміни вже близько, подобається вам це чи ні.  Справжня влада належить людям”. 

150 тисяч школярів, студентів та дорослих  страйкують в Австралії. Фото: Мік Тсікас/ AAPIMAGE

Кількість учнів, що беруть участь у шкільних страйках вже неймовірно велика і продовжує невпинно зростати. У січні, 60 000 людей вийшли на вулиці в Швейцарії, 30 000 в Брюсселі та близько 30 000 школярів долучилося до страйків в більш, ніж 50-ти містах Німеччини. 8-го лютого, 10 000 дітей долучилися до перших шкільних страйків в Нідерландах. Акції проходять в 58 різних місяцях, а школи, у знак солідарності з учасниками страйку, скасовують заняття у день страйків. Спілка директорів Великобританії теж підтримала школярів, дякуючи їм за те, що вони готові діяти.  22-го лютого вчителі у Франції закликали школи по всій країні приєднатися до шкільних страйків на знак солідарності із їхніми учнями. В березні 150 тисяч школярів, студентів та дорослих об’єднались та страйкували разом за клімат в Австралії.

А що ж в Україні?

15 березня українська молодь вперше долучиться до світового кліматичного страйку #FridaysForFuture. Всього на вулиці Києва, Харкова, Львова, Дніпра, Тернополя, Миколаєва та Запоріжжя вийшли близько 300 дітей, підлітків та представників молодіжних об’єднань. У Києві юні пікетувальники звернулися до прем’єр-міністра Гройсмана, Міносвіти до Міненерговугілля.

Шкільний страйк в Україні. Фото: Олена Ангелова

Наступний Всесвітній страйк молоді проти глобальних змін клімату в Україні заплановані на 24 травня. Останній дзвоник – останній шанс щось змінити! Українські небайдужі школярі та студенти разом з усім світом вийдуть на Global Climate Strike та вимагатимуть у влади кліматичної справедливості та захисту нашого майбутнього. Вже заплановані події в Києві та Одесі.

Наші уряди підвели нас, отож тепер час людям взяти все у свої руки.

Ми не маємо іншого вибору.