У Польщі завершилася (3-14 грудня)  24 -та щорічна міжнародна конференція ООН з питань зміни клімату, більш відома як COP24. У ній брали участь 194 офіційні делегації країн, що ратифікували та підписали Паризьку кліматичну угоду, яка зобов’язує країни скорочувати викиди парникових газів у всіх галузях господарювання. Але, міжнародні та українські екологічні організації називають СOP24 не продуктивними та такими,  що не виправдали надій громадськості та спостерігачів.

Image result for cop24 katowice

Ключовим результатом Переговорів стало те, що країни-учасниці затвердили розроблені до цього, Правила  Паризької Угоди. Угода почне діяти для всіх країн одночасно з 2020 року, а самі ж  правила визначатимуть процеси фінансової та ресурсної допомоги між державами, механізми моніторингу та звітності кожної країни у процесі скорочення СО2.

Попри це, учасники СОP24 не врахували цьогорічне дослідження міжурядової групи експертів з питань клімату про гранично можливий поріг потепління на 1,5°C.

Нові наукові підрахунки прогнозують світове потепління на 3.3 °C при впровадженні поточних планів країн. Екологічні організації наголошують, аби дійсно протистояти кліматичним змінам, всі країни мають посилити свої національні внески у міжнародні кліматичні домовленості та поступово переходити на 100 % відновлюваної енергії у загальному споживанні.

Мей Боев, виконавча директорка міжнародної організації 350.org, прокоментувала:

“Кінцевий результат СOP24 – це лише чергове розчарування, яке свідчить про те, що навіть останнього звіту науковців про потепління на 1.5°C не достатньо, щоб достукатися до найбільших забруднювачів довкілля на планеті. Ще більше занепокоєння викликає те, що Сполучені Штати, Росія та Саудівська Аравія доклали всіх зусиль, щоб заблокувати офіційне схвалення звіту міжурядової групи експертів”  – заявила представниця екологічної організації.

Для України важливим стала заява Міністра екології про перегляд національно-визначеного внеску країни до Угоди. Посилення зобов’язань держави у міжнародних кліматичних домовленостях відобразиться на усій політиці Уряду.  Очікується, що оновлений внесок, буде підтриманий  іншими профільними Міністерствами та Урядом, а кліматичні цілі будуть включені у реформи економіки, інфраструктури, освіти, та ЖКГ. Окрім, цього на конференції побували і представники 4 українських міст, що офіційно заявили про перехід на 100 % відновлюваної енергетики. В Катовіце, вони поділилися своїми планами та досвідом з колегами з Грузії та Польщі.

Попри це, спостерігачі від громадськості говорять про не достатні внески країн.

“Більшість урядів відмовилися підвищувати кліматичні цілі країни, по при потужну хвилю дивестицій із викопного палива, яка досягла 1000 зобов’язань від фінансових гравців та бізнесу та складає  майже 8 трильйонів доларів у оборотному капіталі” – продовжує Мей Боев.

Громадські організації також обурює позиція Польщі – цьогорічних господарів кліматичної конференції. Під час переговорів, поляки отримати антипремію “Fossil of the Day Awards” за надмірну підтримку вугілля у енергетиці країни. Також, Польща обмежила доступ до країни делегатам від громадськості, прийнявши відповідний закон на час проведення СOP24.

До країни не було допущено близько 163 особи, з яких 15 українців. Більшість мали офіційне підтвердження від ООН про статус незалежних спостерігачів. До відповідних органів вже подані групі звернення від міжнародних організацій.

“Одна із наших головних цілей – переконатися, що 12 мирних спостерігачів від громадськості з регіону Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії будуть захищені і відновлені у своїх правах перетинати кордони і приймати участь у подіях.  Дані тих, кому Польща заборонила в’їзд на територію країни для участі в COP24 вилучені з таємних списків “загрози нацбезпеки”, а Рамкова Конвенція з питань зміни клімату ООН вимагатиме заходів відповідальності для країн, що приймають кліматичні переговори надалі”Світлана Романко, координаторка 350.org у регіоні Східної Європи, Кавказу та Середньої Азії.


КОНТАКТИ: Маргарита Мостова, медіа координаторка 350. org в регіоні СЄКЦА ritamostovaya@gmail.com, +380 99 92 99 794  Фейсбук