В окремих випадках такі події за ініціативою локальних організаторів мали назву “страйк” від закордонного аналогу назви цієї події  “Global Climate Strike” та підтримувалися нами координаційно і організаційно. 

Як громадський рух, що створений з метою лобіювання на локальному і державному рівні вирішення екологічних загроз, що пов’язані зі зміною кліматом, ми задекларували одну із форм своєї діяльності – саме публічні масові акції. Аби робити голоси громадян почутими і вимагати реалізації своїх прав на безпечне довкілля у тих, хто фактично приймає рішення та несе відповідальність за реалізацію цих прав. 

Команда 350.org використовує різні форми впливу та взаємодії що зазначені на нашому офіційному сайті:

 – Масові публічні заходи із залученням місцевих активних спільнот, як метод впливу на політиків та великі компанії, що шкодять довкіллю та клімату.

– Підтримка та навчання активних громадян, спільнот та ініціатив,  які цікавляться темами екології, протидії змінам клімату, переходом на 100% ВДЕ та екологічним розвитком міст.

– Залучення, об’єднання та співпраця представників громадськості, влади та бізнесу для відновлення кліматичної справедливості та переходу на 100% енергії з відновлюваних джерел.  

Наша мета – припинити використання викопних видів палива та фінансування вугле-нафто-газовидобувної промисловості; показати, що альтернативні рішення для клімату існують. Донести до громадськості  та представників влади необхідність впроваджувати такі рішення та технології у сфері клімату та енергетики, які не шкодять довкіллю та не спричиняють зміни клімату. 

Тож, команда 350.org цілком підтримує молодіжний кліматичний рух Європи та світу “Fridays For Future” (FFF),  який ініційований не нами, а шведською школяркою Гретою Тунберг, і організовується локально школярами і школярками, їх спільнотами та підтримується організаціями і окремими особами, які працюють у сфері змін клімату, екопросвіти і захисту екологічних інтересів громадян. Основною формою діяльності руху FFF є масові акції протесту молоді, в знак невдоволення страйкуючих бездіяльністю урядів та локальної влади у вирішенні екологічних загроз. Ми виражаємо свою солідарність з FFF у формі інформаційної, менеджерської та фінансової підтримки цих акцій по всьому світу, зокрема в Україні. Але попри це,  ми не долучені до формулювання офіційних позицій та промов ініціаторів руху і не можемо виступати від імені лише “Fridays For Future”. 

Ми  є співорганізаторами Міжнародного маршу за клімат в Україні 20 вересня, разом із об’єднанням відомих екологічних українських організацій та об’єднань: “Екодія”,  “Єдина Планета”, “О.ЗЕРО”, “Еколтава”, U-Сycle (ГО “Асоціація велосипедистів Києва”), “Українська молодіжна кліматична Асоціація”, “СвітОсвіт” та рух “Fridays For Future Ukraine” (П’ятниці за Майбутнє) і REload Kyiv. 

Перед включенням до процесу організації маршу, учасниками об’єднаннями  були сформовані цінності проведення маршу в Україні, де були прописані умови рівності, аполітичності, інклюзивності, добровільності і безпеки. Ці прописані цінності затверджені усіма співорганізаторами та були поширені усім, хто зареєструвався до участі у марші або виявив бажання провести подібну подію у своєму місті. 

Єдині вимоги до політиків, які висували і буде висувати об’єднання організаторів маршу за клімат в Україні опубліковані у листі до президента та Уряду (зареєстрований у приймальні Міністерства енергетики та захисту довкілля та Офісу президента). Вони такі: 

  1. Досягнення 100% чистої енергетики в енергобалансі країни! Заявити про національний курс переходу на 100% відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) та поступово досягати його до 2050 року.
  2. Ні викопному паливу! Відмовитись від будівництва нових електростанцій на викопному паливі і визначити шлях до повної декарбонізації економіки України.
  3. Енергоефективність – пріоритет № 1! Повною мірою використати потенціал енергозбереження в усіх секторах.
  4. Ні дотаціям у тваринництво! Припинити дотувати з державного бюджету промислове тваринництво, яке є одним з головних джерел викидів парникових газів.
  5. Зеленому місту – зелений транспорт! Розвивати громадський електротранспорт та велоінфраструктуру у містах.
  6. Ні одноразовому пластику! Заборонити використання, імпорт та виробництво одноразового посуду, пакетів. 

Ініціативні групи і організації, які заявили про локальні марші за клімат у своєму місті мають відповідальність висувати додаткові і більш актуальні вимоги, що стосуються екологічних загроз для міста і країни, дотримуючись загальних цінностей і партнерства.

Ми не висуваємо до організаторів маршу за клімат у різних містах та країнах жодних вимог і умов до проведення локальних подібних подій. Організація маршів є добровільною, а наша організація не має цензури, яка б тиснула на мотивацію учасників маршів за клімат. 

Ми не є антикапіталистичним рухом та не маємо ніякої офіційної  позиції щодо антікапіталізму як явища чи стосовно людей, які виходять на марші із подібними закликами. Наші позиції та стратегічні напрямки діяльності є на нашому сайті, вони відкриті та прозорі. 

Про фінансування 

Публічно заявляємо, що наша команда і будь хто, хто має повноваження представляти інтереи 350.org не надавали фінансових винагород і стимулів організаторам локальних маршів за клімат. Фінансова підтримка маршів за клімат з боку 350.org виражається в оплаті послуг відеографів, фотографів, перекладачів, логістики (перевезення), друку банерів і плакатів, афіш (за запитом і потребою, зміст роздаткового матеріалу не має бути заборонений законодавством країни та не порушувати права і гідність сторонніх осіб), що стосуються анонсування і позиціонування маршу за клімат в Україні та регіоні СЄКЦА.  Фінансовий звіт 2018 та склад засновників є на офіційній сторінці 350.org https://350.org/2018-annual-report/ 

 

Про якісну подачу інформаціїа & вибіркову  подачу інформації : 

Щодо деталей проведення, мети та вимог Міжнародного маршу за клімат в Україні та коментарів, що стосуються події в Україні, просимо звертатися до нас: медіа асистентка 350.org-Україна: rita.mostovaya@350.org та до організацій-партнерів (“Екодія”,  “Єдина Планета”, “О.ЗЕРО”, “Еколтава”, U-Сycle (ГО “Асоціація велосипедистів Києва”), “Українська молодіжна кліматична Асоціація”, “СвітОсвіт” та  рух “Fridays For Future Ukraine” (П’ятниці за Майбутнє) і REload Kyiv). 

Також, просимо представників ЗМІ дотримуючись об’єктивності і достовірності (фактчек), а також стандарту балансу думок та відокремлення коментарів від фактів, звертатися до локальних організаторів подібних подій за коментарями. Їх контакти ми теж допоможемо знайти. 

Нам прикро зустрічати матеріали на публічних ресурсах із згадкою нашої організації, які не відповідають об’єктивності та журналістським стандартам. Наприклад: У Хмельницькому примусово зігнали школярів на страйк.   У подібних випадках просимо зважати на позицію і давати право голосу іншій стороні – локальним організаторам.  Позиція щодо акції у Хмельницькому тут: https://bit.ly/2mydacR 

Як міжнародна організація, ми будемо змушені юридично реагувати на подібні ситуації. 

Ми також щиро дякуємо ЗМІ, які об’єктивно висвітлюють події маршу за клімат та цікавляться темами екологічного активізму, зміни клімату і енергетики. Ми завжди готові продуктивно співпрацювати у наданні матеріалів та коментарів, пошуку фактів і експертів. 

 

Більше про 350.org 

Більше про молодіжний рух “Fridays For Future” 

 

З повагою 

 

Команда 350.org в регіоні країн СЄКЦА