Незважаючи на закулісні спроби в останню хвилину підтримати “збірку правил” Паризької угоди, делегатам від країн на СОР24  не вдалося затвердити досить сильний набір керівних принципів для її здійснення. “Збірка правил” була прийнята, проте найважливіші обговорення відбудуться на майбутніх переговорах.

Сподівання на те, що останні докази, презентовані у звіті МГЕЗК, який було опубліковано в жовтні цього року, надихнуть на невідкладні спроби посилити кліматичні дії до 2020 року, також були розбиті вщент через уряди, керовані інтересами викопного палива, блокували прогрес. Після цілого року діалогів на національних та місцевих рівнях, метою яких було пришвидшити подання потужніших національних кліматичних планів, нові дослідження прогнозують світове потепління на 3.3 °C при впроваджені поточних планів.

Мей Боев, виконавча директорка 350.org, прокоментувала: “Прикро бачити, як лобі викопного палива отримало всю повноту влади на кліматичних перемовинах, тоді як 15 активістів зупинили і не дали перетнути польський кордон. Кінцевий результат – це лише чергове розчарування та застій, який свідчить про те, що навіть останнього звіту МГЕЗК про потепління на 1.5°C не є достатньо, щоб достукатися до найбільших забруднювачів довкілля на планеті. Ще більше занепокоєння викликає те, що Сполучені Штати, Росія та Саудівська Аравія доклали всіх зусиль, щоб заблокувати офіційне схвалення звіту МГЕЗК, що свідчить про те, на скільки мало вони переймаються як наукою, так і принципами мультилатералізму.”

“Більшість урядів відмовилися підвищувати кліматичні плани країн; а зобов’язання з державних бюджетів від заможніших країн все ще не відповідають потужній хвилі дивестицій із викопного палива, яка досягла 1000 зобов’язань та майже 8 трильйонів доларів у оборотному капіталі перед самим початком конференції СОР24.”

“Тепер уся надія опирається на плечі багатьох  людей, які продовжубть діяти – дітей, чиї вчинки надихають, і які вже підняли хвилю страйків у школах на підтримку безпечного майбутнього без викопного палива; більше 1000 інституцій, які зобов’язалися забрати свої кошти з інвестицій у вугілля, нафту та газ; численних громад по всьому світу, які не припиняють чинити опір розробкам викопного палива і закликають до швидкого переходу на 100% відновлювані джерела енергії для всіх.”

“Політики перетворили цю кліматичну конференцію на щось цілком відірване від реального життя. Але вони можуть не сумніватися: ми продовжуватимемо боротися, ми будемо голосніші та відважніші у тому, щоб у мирний спосіб підривати токсичну залежність наших суспільств від викопного палива та сприяти розробкам рішень, які дозволять нам уникнути катастрофічної зміни клімату. У нас залишилося лише декілька років, щоб зупинити глобальне потепління. Ми не зупинимося, доки наш світ не стане вільним від викопного палива, а також справедливішим та безпечнішим місцем для всіх жителів планети.”

Фотографії заключного дня COP24, доступні тут.