У п’ятницю, 15 березня, школярі всього світу вийшли на страйк за кліматичну справедливість. Українська молодь теж доєдналася до всесвітнього руху –  активісти 6 міст вийшли на вулиці з вимогами до Уряду. У Києві юні пікетувальники звернулися до прем’єр-міністра Гройсмана, Міносвіти до Міненерговугілля.

Сьогодні українська молодь вперше долучиться до світового кліматичного страйку #FridaysForFuture. Всього на вулиці Києва, Харкова, Львова, Дніпра, Тернополя, Миколаєва та Запоріжжя вийшли близько 300 дітей, підлітків та представників молодіжних об’єднань. Учасники звернуться до прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та до уряду України з такими вимогами:

  1. Дотримуватись умов Паризької Угоди та відмовитися від використання вугілля, нафти і газу, щоб зменшити викиди парникових газів в атмосферу.
  2. Визнати кліматичну кризу однією з першочергових державних проблем.
  3. Внести зміни до навчального плану та зробити екологічну освіту пріоритетною – йдеться у зверненні до Міністерки освіти та науки Лілії Гриневич.
  4. Регулярно та правдиво висвітлювати екологічні проблеми та шляхи їх вирішення в медіа.
  5. Створити робочу групу за участю профільний громадських організацій та спеціалістів для вирішення кліматичної кризи.

Додатково у Міністерство енергетики та вугільної промисловості України учасники страйків передали карту затоплення українських міст та сіл у найближчі 30 років – нещодавно її презентували українські науковці спільно з громадськими організаціями.

15 березня 2019 року студенти та школярі з 123 країн та 2052 міст з усіх континентів влаштовують кліматичний страйк за порятунок планети від екологічної катастрофи. Цей політичний протест був натхненний щотижневими шкільними страйками 15-річної Грети Тунберг, які розпочались у серпні 2018 року. Юна шведка щоп’ятниці замість уроків відправлялася до будівлі парламенту, щоб привернути увагу до проблеми глобального потепління та вимагала від влади термінових активних дій. “Я не можу голосувати, тому це єдиний спосіб примусити себе почути”, — пояснює Грета. Норвезькі політики вже номінували активістку на Нобелівську премію миру.

Дівчину підтримали школярі з чотирьох сотень міст Європи, Австралії та США, і поодинокі пікети перетворилися на масовий рух. Відтепер кожної п’ятниці тисячі школярів ходять на марші та демонстрації. Акції організовуються за допомогою соцмереж та  хештегу #FridaysForFuture.

Чому проблема є настільки важливою? За словами учасників – школярі та студенти не бачать сенсу вчитись задля майбутнього, якого може не бути через кліматичні аномалії. За даними ООН, до 2040 року середня світова температура підніметься на 1,5 градуси, збільшиться кількість засух та ураганів і житло понад 5 млн людей опиниться під водою. Мільйонам людей не вистачатиме їжі та води. А це означає, що підлітки сьогодні  — це перше покоління, на яке глобальне потепління впливатиме безпосередньо.

“Ситуація, яку ми зустріли сьогодні – унікальна. Ми останнє покоління, що має реальний шанс зупинити кліматичну катастрофу, згідно висновків Міжурядової групи експертів з питань кліматичних змін (IPCC) в нас менше 12 років для ефективних змін. Тому необхідні термінові та негайні дії. Час, щоб зберегти нашу планету та клімат – зараз!”, — говорять учасники страйку.


Контакти для уточнень:

Мартиненко Анастасія, співорганізаторка страйків у Києві

Номер телефону: +380 93 393 0212

Електронна пошта: ozero.contact@gmail.com


Леся Хом’як, медіакоординаторка
Номер телефону: +380 63 39 35 043

Електронна пошта: lesyahomyak@gmail.com


Сторінка #FFF_Ukraine у Фейсбук: https://www.facebook.com/fridaysstrike/

Сторінка в Інстаграм: www.instagram.com/fff_ukraine