Депортаціям передував прийнятий у Польщі спеціальний закон у зв’язку з проведенням міжнародних переговорів ООН зі зміни клімату у місті Катовіце (COP 24). Згідно з ним, заборонені будь-які спонтанні зібрання, а дані про всіх зареєстрованих учасників COP 24 можуть бути використані поліцією без попередньої згоди самих учасників.

Десятки організацій з усього світу вбачають у цьому порушення міжнародних прав та свобод громадян, водночас саме представники громадськості виявляються “під прицілом” даного закону Польщі.  

Варто зазначити, що затримані на кордоні українці та їх колеги з Грузії й Киргизстану мали робоче відрядження, не мали порушень в документах для перетину кордону. Активісти повинні були взяти участь у СОР24 як представники громадськості, дехто з них мав спеціальну акредитацію від ООН та посвідчення журналіста. Переважно всі затримані є учасниками громадських екологічних об’єднань України, а також міжнародних кліматичних організацій 350.org та Climate Action Network

“За години до кліматичного маршу, який попередньо зареєстрований та схвалений відповідальними органами 8 грудня і має мирний ненасильницький характер, принаймні 10 мирних спостерігачів з громадських організацій країн Східної Європи, Кавказу та Середньої Азії (СЄКЦА) було затримано на кордоні та відмовлено у в’їзді.  Ті, хто тільки збирається на COP24 – під загрозою. Людей довго утримують в непристосованих приміщеннях, обшукують та допитують. Тоді депортують. Як сталось так, що кліматична справедливість, основні права та свободи людини та гласність і відкритість процесу, які гарантовані законодавством Європейського Союзу та правилами Рамкової Конвенції з питань клімату ООН (UNFCCС) для щорічної Конференції сторін (СОР24), не забезпечені для представників громадянського суспільства з кліматично уразливого регіону?” – коментує Світлана Романко, регіональна координаторка 350.org у регіоні країн Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (СЄКЦА)

Даною ситуацією стурбовані й інші міжнародні інституції та об’єднання. Слова підтримки 350.org висловили Міжнародна Кліматична Мережа (CAN International), GreenPeace, Альянс глобального правосуддя, Українська Кліматична Мережа, Альянс з питань клімату, Українська Молодіжна Кліматична Асоціація, Екодія  та інші.

“Ми рішуче засуджуємо відмову у в’їзді в Польщу та депортацію колег. З того, що ми розуміємо, причини відмови у в’їзді обумовлені твердженнями про те, що вони є” загрозою національній безпеці”. Це наші співробітники та волонтери – це люди, які прагнуть боротися з кліматичною кризою, та мають право голосу. Команда 350.org працює у всьому світі шляхом мирних кампаній та сприяє сталим локальним рішенням при спільній боротьбі зі зміною клімату “, – наголосила Мей Був, виконавча директорка 350.org

Директор управління “GreenPeace”  у Польщі, Богдан Пеккацький прокоментував ситуацію:
“Як цьогорічні  господарі найважливішого кліматичного саміту, Польща привертає до себе увагу всього світу. Яку гостинність і прийом покажуть поляки?  Чи будуть вони уважні до вимог людей, що вимагають кліматичних дій, і дозволять їхнім голосам бути почутими або просто затримуватимуть активістів через заборону публічних акцій?”

Ірина Ставчук, координаторка Міжнародної Кліматичної Мережі в регіоні країн СЄКЦА заявила:

“Участь представників неурядових організацій у переговорах такого рівня є надзвичайно важливою, адже вони є важелями впливу на тих, хто приймає рішення. Усе це заради того, щоб досягнення мети Паризької угоди щодо утримання глобального потепління на рівні 1,5-2°С стало реальністю. Ми  вважаємо неприйнятним намагання польської влади не допустити мирних активістів на COP24”.

КОНТАКТИ:

Світлана Романко, регіональна  координаторка 350.org у регіоні СЄКЦА

svitlana@350.org,