Більше двох тисяч українців та українок із 21 міста пройшли сьогодні вулицями столиці та вимагали від Президента Зеленського, Уряду та новоствореного Міністерства енергетики та захисту довкілля прийняти ряд рішучих дій, що стосуються найбільших екологічних загроз для України: зміни клімату, енергетики, промислового тваринництва, транспорту та відходів. 

Фото: Оленка Ангелова

Світлана Романко, виконавча директорка 350.org у регіоні країн країн Східної Європи, Кавказу і Центральної Азії (СЄКЦА): Питання зміни клімату – це одвічний конфлікт природних прав людини та суспільного договору з капіталізмом і споживанням, який перейшов у гостру фазу у зв’язку з вичерпністю природних ресурсів, їх нестачею та здорожчанням, перенаселенням планети, тривалим інтенсивним спалюванням нафти, газу та вугілля та шаленого зростання енергозалежності. 

Зміна клімату буде вбивчою для найменш захищених : об’єктів довкілля, які шматують на ресурси, людей, які проживають на кліматично уразливих територіях і знаходяться в стані крайньої бідності. На утримання глобального потепління в межах 1,5° уже зараз потрібно щороку знаходити кошти у розмірі близько 2,5 % світового ВВП  (два десятиліття вартості усіх вироблених у світі продуктів і послуг; 2,2 трильйони доларів; 53,6 бюджети України на 2019 рік) або споживати менше. Та молодь, яка протестує зараз, вже мусить скоротити свій вуглецевий слід рівно у 6 разів у порівнянні з поколінням середини 60-х. Мільйони сьогодні вийшли на вулиці світу для того, щоб політики усвідомили стан кліматичної небезпеки та обрали кліматичну справедливість, нове зелене майбутнє, а не апокаліптичний регрес у АЕС, пожежі унікальних лісів, вугільні шахти, “брудний” транспорт і “брудну” промисловість”.

Фото: Оленка Ангелова

Активісти сформували широку колону та пройшлися центральними вулицями столиці, від Михайлівської площі через Європейську і до Банкової, частково перекривши автомобільний  рух. Біля Кабінету Міністрів до молоді вийшов новий міністр енергетики та захисту довкілля – Олексій Оржель. Він заявив, що амбітна кліматична політика буде пріоритетом для України, а новостворене міністерство буде робити все можливе, аби країна досягла нуль викидів парникових газів до 2050 року, або навіть швидше. А одну з основних вимог – перехід на відновлювану енергетику – міністр підтримує та буде цьому сприяти на національному рівні. 

Фото: Юлія Мельник

Біля офісу Зеленського страйкуючі передали представнику команди Президента Сергію Мельнику  відкритий лист-звернення із  шістьма вимогами: 

  • Поступово відмовитися від викопного палива, встановити дату повної відмови від вугілля в енергетиці, підготувати регіони, залежні від вугільної промисловості, до справедливого переходу, припинити дотації у збиткову вугільну галузь. Адже міжнародні організації та дослідження стверджують  – спалювання викопного палива це найбільше джерело парникових викидів в усьому світі. 
  • Визнати енергоефективність пріоритетом №1 у сфері енергоспоживання. Виділяти на енергоефективність достатню кількість коштів із бюджетів усіх рівнів – національного, обласного, місцевого.
  • Розвивати громадський електротранспорт та велоінфраструктуру у містах. Найбільше в Україні повітря забруднюється від автомобілів та вугільної промисловості. Наприклад, у Києві викиди від транспорту відповідають за 90% забруднення повітря. Щоб міста стали дійсно “зеленими” – потрібен “зелений” мобільний і доступний транспорт.
  • СказатиНі” одноразовому пластику! Заборонити використання, імпорт та виробництво одноразового посуду, пакетів. Припинити виробництво та використання одноразового пластику. Впровадити розширену відповідальності виробників товарів.

Ольга Бойко, експертка кліматичного відділу ГО Екодія, кординаторка міжнародної кліматичної мережі CAN, співкоординаторка маршу за клімат в Україні:“Ми опинилися у надзвичайній кліматичній ситуації. Температура на планеті росте, рівень моря підвищується, ліси палають, природні катаклізми частішають. Зміна клімату – це виклик для всього людства, саме тому нам необхідно діяти рішуче. 20 вересня у всьому світі відбудуться великі кліматичні акції, на яких молодь та дорослі вимагатимуть збереження чистого та безпечного довкілля для себе і майбутніх поколінь. Ми звернемося до влади з вимогою визнати проблему і почати діяти.  20 вересня в Києві пройде марш за клімат, який об’єднає сотні людей на Михайлівський площі о 12:00. Часу на те, щоб залишатися осторонь більше немає, настав час об’єднуватись!

Юлія Мельник, експертка з питань розвитку ВДЕ, 350.org в регіоні країн СЄКЦА: Україна повинна взяти Новий зелений курс розвитку! Нашому народу потрібна велика об’єднуюча мрія, задля якої ми спільно будемо працювати. Цією мрією може стати перехід на 100 % відновлюваних джерел енергії до 2050 року, що принесе також енергонезалежність від східних сусідів. Сценарій такого енергетичного переходу вже розрахований науковцями Інституту аналітики та прогнозування НАНУ. 

Оскільки головна причина зміни клімату – це спалювання вугілля, нафти та газу, то головне рішення – це швидко переходити на чисту та безпечну енергетику. Прийшов час нам злізти з нафтової та газової голки! Навіть, якби глобальна температура не зростала, то спалювати викопне паливо ми не можемо довго. Адже, запасів лишилося лише на кілька десятків років. Сьогодні українці та українки зібралися на вулицях своїх міст, щоб показати, що готові змінюватися і їм потрібна підтримка лідерів країни!

Фото: Оленка Ангелова

Ці протестні акції з нагоди спеціального саміту ООН із питань клімату, що відбудеться з 21 по 23 вересня у Нью-Йорку. На ньому лідери з понад сотні країн збираються, аби продемонструвати конкретні плани по збільшенню національних внесків кожної держави у Паризьку кліматичну Угоду. 

Інна Дацюк, координаторка із залучення людей 350.org в регіоні країн СЄКЦА, співкоординаторка маршу за клімат в Україні: Ми доєдналися до найбільшої в історії хвилі кліматичних акцій. Такого ще не було ні в Україні, ні в світі. 156 країн, 5200+ подій на карті у Світі. Більше 2000  людей в Києві з 20 міст і ще в 5 містах паралельно. Нас об’єднали вимоги зупинити викиди парникових газів і відвернути кліматичну катастрофу. Ми хочемо справедливого і  безпечного майбутнього для нас і наступних поколінь.

До подібних маршів за безпечний клімат – Global Climate Strikes, доєдналися 156 держав одночасно. Організатори, а це сотні екологічних організацій по всьому світу, кажуть, що це наймасовіші в історії марші проти кліматичної кризи. За даними геополітичної карти, оприлюдненій на сайті globalclimatestrike.net, кількість зареєстрованих страйків сягнула більше 5200 акцій по всьому світу. 

Міжнародний марш за клімат в Україні підтримали організації: 350.org-Україна, “Екодія”,  “Єдина Планета”, “О.ЗЕРО”, “Еколтава”, U-Сycle (ГО “Асоціація велосипедистів Києва”), “Українська молодіжна кліматична Асоціація”, “СвітОсвіт” та  рух “Fridays For Future Ukraine” (П’ятниці за Майбутнє) і REload Kyiv. 

Серед відомих українців марш підтримують: ONUKA, гурт theВЙО, Latexfauna, Уляна Супрун, Alyona Alyona, гурт YUKO.

______________________________________________________________

Контакти для уточнень: 

Маргарита Мостова 

rita.mostovaya@350.org, 099 92 99 794

Валентин Пугачов 

v.pugachov@ecoact.org.ua , 066 545 14 88