Польські прикордонники заборонили представникам громадських організацій з України, Грузії та Киргизстану в’їжджати на територію країни під час міжнародних кліматичних переговорів ООН (більше відомі як СОP24). Міжнародна подія проходить з 3 по 14 грудня в Катовіце.  Найбільше серед не допущених осіб саме українців. Всі вони були в так званому “ чорному списку” тих, хто може загрожувати національній безпеці Польщі.

Це безпрецедентний випадок в історії організації Переговорів, адже представники громадськості виступають незалежними спостерігачами на цій конференції. Сімом українцям було відмовлено у в’їзді до Польщі, ще двох затримали прямо в готелі та тримали в поліції  цілий день. Зараз всі учасники інциденту вдома в Україні, крім представника Грузії, який досі на кордоні.

Міжнародні організації неабияк стурбовані ситуацією зі своїми колегами. І сьогодні, прямо у стінах переговорного процесу СOP24, у 70-у річницю Декларації ООН про Права людини, звернулися до президента СОP 24, Уповноваженого Посла в Республіці Польща, Міністерства внутрішніх справ Польщі, Верховного комісара ООН з прав людини та інших посадовців, з вимогою припинити репресії з боку Польщі в бік громадських організацій. Переважна більшість не допущених – представники міжнародного кліматичного руху 350.org

Світлана Романко, координатор міжнародної організації 350.org у Східній Європі, Кавказі та Центральній Азії заявила:

“Польща затримала і депортувала 14 спостерігачів від громадянського суспільства. Ці дії є неприйнятними утисками збоку країни, що приймає Конференцію ООН (СOP 24). Сьогодні, в день прийняття Декларації ООН з прав людини, ми говоримо: навіть через 70 років наші базові громадянські права все ще в небезпеці. Ми запускаємо відкритий лист і петицію до уряду Польщі та ООН з вимогою негайної реакції та запобіганню репресій щодо представників громадянського суспільства в майбутньому, адже кліматичні переговори ООН повинні залишатися відкритими для громадян – мирних спостерігачів з усього світу.”

На ситуацію  відреагував і  Остап Семерак,  Міністр екології і природних ресурсів України, який також зараз в складі офіційної делегації від України перебуває в Катовіце.

Ось його реакція  у соціальній мережі:

“Я мав розмову з нашими дипломатами в Польщі, які одразу включилися в захист прав активістів, яких затримала і тих, що не змогли заїхати в Польщу. Причина такої дії поляків невідома. Я стурбований забороною в’їзду активістів. Буду говорити про це моєму колезі міністру Польщі. Сподіваюся що ситуація розв’яжеться, і наступного тижня активісти зможуть взяти участь у СОР24” повідомив пан Міністр.

Одна з затриманих на Польському кордоні, Олеся Крамаренко досі засмучена цією ситуацією, вона вже кілька років займається питаннями клімату в Україні та представляє екологічну організацію. Це могла бути її перша поїздка на Міжнародну конференцію з клімату.

“Я досі перебуваю у шоковому стані, а “зняті” з поїзда мої колеги досі не можуть зрозуміти реальні причини такого поводження польської сторони. Мета нашої поїздки була конкретною і досить аполітичною – ми мали бути громадськими спостерігачами і  висвітлювати події COP24. Натомість нас зробили чи не найзапеклішими ворогами однієї з найбільш демократичних країн Європи. Під час прибуття в польське місто Перемишль після перевірки паспортів мене і ще четверо колег попросили зійти з потяга і  затримали на 5 годин без жодного пояснення причин. Нас тримали під вартою, обшукували, допитували поодинці. У кожного були всі необхідні документи – біометричні паспорти громадян України, квитки туди і на зворотній шлях, всі бронювання хостелів, запрошення від польської сторони, кошти на картці та готівка. Наприкінці нам було видано копію відмови про перетин кордону Польщі і озвучено “на 10 днів заборонено в’їзд на територію Польщі. В копії відмови у в’їзді зазначено: “Вважається загрозою державній політиці, внутрішній безпеці, громадському здоров’ю або міжнародним відносинам будь-якої держави-члена Європейського Союзу.”

Станом на 10 грудня  Олеся та її колеги з 350.org та громадської організації “Екодія” готують відповідні запити з вимогою роз’яснень до Міністерства закордонних справ України. Учасники даної ситуації пропонують  ініціювати процес офіційної комунікації з польською стороною з приводу їх дій до громадян України, що повинні бути спостерігачами на міжнародній кліматичній конференції ООН в Польщі.

Більше коментарів учасників за посиланням.

КОНТАКТИ: Світлана Романко, регіональна координаторка 350.org у регіоні СЄКЦА svitlana@350.org, +380 50 273 89 09 (WhatsApp)

Маргарита Мостова, медіа координаторка 350.org в регіоні СЄКЦА ritamostovaya@gmail.com, Facebook