Важливим кроком для переходу міста Житомир на відновлювану енергетику є розвиток потенціалу біопалива. Кілька навчальних закладів міста вже 4 роки використовують замість газу солом’яні пелети у твердопаливних котельнях. Прикладом є загальноосвітня школа №1.

У 2015 році в рамках проекту «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні» в ЗОШ №1 Житомира було встановлено два твердопаливні котли, що працюють на альтернативному виді палива. Сировину для котельні закуповують аж в сусідній області. Щоправда, постачає її та ж компанія, що й збудувала котельню. Як то кажуть — послуга “під ключ”.

Додатково у закладі проведено комплексне утеплення: замінений дах та вікна. Це дозволяє запобігти неконтрольованим втратам тепла. Директор школи, Микола Мельник згадує, що коли прийшов на посаду ще до модернізації, траплялися випадки замерзання води у трубах. Зараз котли гріють не лише батареї, а й воду для побутових потреб. Головне, як зазначає керівник закладу, є суттєва економія на платіжках, та незалежність від викопного палива. Щорічно заміщується  138,9 тис. м³ природного газу.

Котельне обладнання надане місту Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй в Україні (ПРООН) як технічну допомогу (вартість котлів 450,0 тис. дол. США). Частка місцевого співфінансування – 500,0 тис. грн була спрямована на підготовку відповідних будівельних майданчиків та оплату будівельно-монтажних робіт.

За роки служби нової котельні не було аварій у системі постачання тепла. Але, поки у школі немає обліку спожитого тепла. Керівництво каже, що це загальний виклик для старих будівель шкіл — має бути встановлений локальний лічильник обліку не лише електроенергії та води, а й на тепло.

Попри це, Микола Васильович запевняє, перехід від газу та пелети — це надійно, вигідно і комфортно.

“До модернізації котельні, температура у приміщеннях критично не відповідала нормі, було холодно в класах, ми постійно писали звернення про допомогу.  Зараз ми не маємо проблем зі скаргами від батьків, у приміщеннях комфортно і тепло” – говорить директор ЗОШ№1 Микола Мельник.  

Крім ЗОШ №1 в місті встановлено ще 2 такі твердопаливні котли у ДНЗ №10 та в агроекологічному коледжі.