14 травня, у переддень Міжнародного дня захисту клімату Міністр екології України підписав відкритий Меморандум про співпрацю з міжнародною кліматичною організацією 350.org, головною метою якого є співпраця Міністерства і громадських організацій для протидії зміні клімату в Україні, реалізація державної політики у сфері зміни клімату та залучення громадських організацій у процес кліматичної освіти українців.

Відбулося це під час екологічного форуму ПРООН «Кліматичні зміни в Україні: чи неминуча катастрофа?». На події були присутні також Постійний представник Програми розвитку ООН в Україні, Мінздоров’я, Мінагрополітики, науковці з українського гідрометцентру та Державного агентства водних ресурсів України.

Остап Семерак зазначив, що ознаки змін клімату є відчутними для України, і країна потребує амбітної кліматичної політики вже зараз.

“Згідно зі звітами міжнародних гідрометеорологічних організацій, останні 4 роки є найспекотнішими за всю історію людства. А дослідження Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК) про наслідки потепління всього на 1,5 градусів, демонструє, що країни потребують глобальних і термінових рішень в енергетиці, транспорті, промисловій індустрії, містобудівництві. Нам треба зменшити викиди парникових газів в атмосфері на 45 % до 2030 року, у порівнянні з їх концентрацією у 2010-му. А до 2050-го – звести їх кількість до нуля. Зараз така ціль видається нереальною.  Проте до цього варто прагнути й поступово приймати кліматичні рішення”наголосив Міністр під час форуму.

Фото: Andrey Krepkih

Український гідромет на форумі повідомив про значне зростання температур в Україні, розбалансування кліматичної системи, внаслідок чого Україна кілька років поспіль стикається з рекордно аномальною спекою та стихійними природними явищами. Як зазначив Семерак під час свого виступу, концентрація СО2 в атмосфері вже перевищує норму і досягає 413 частинок на мільйон, та постійно зростає. Щоденно люди зазнають втрат від кліматичних змін. Лише у 2018 році від масштабних екстремальних явищ постраждали понад 62 мільйони осіб. Це більше ніж населення всієї України. Вже зафіксовано мільйони “кліматичних” біженців, що вимушені залишити свої домівки — повідомив міністр.

Згідно з дослідженням науковців з МГЕЗК, якщо планета нагріється ще на 1,5 градусів, світ чекають невідворотні зміни у кліматичній системі. В Урядів країн є 12 років, аби вжити термінових заходів зі зменшення впливу на клімат і адаптації міст до змін у природному середовищі.

Фото: Andrey Krepkih

“Ми як міжнародний кліматичний рух 350.org, який підтримується громадськістю більш як 170 країн світу, після останніх масових мобілізацій громадськості у всьому світі на захист клімату, що зібрали більш як 1,5 млн громадян, розуміємо, що майбутнє клімату залежить як від потужного громадського впливу на повну відмову від викопного палива і скорочення викидів парникових газів, так і від політичної волі установ та посадовців, які приймають відповідні політичні рішення. Тому сьогодні ми раді разом із Міністерством екології та природних ресурсів України бути стороною відкритого та прозорого рішення — Меморандуму по активізації ролі громадськості у формуванні державної кліматичної політики у напрямку створення майбутнього, вільного від викопного палива та створення негайного національного Плану Кліматичних Дій, ініційованого громадськістю у містах України. У тому числі через зобов’язання 4-х українських міст перейти на 100% у відновлюваної енергетики в енергобалансі” сказала у своїй публічній промові Світлана Романко, регіональна координаторка 350.org в країнах Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (СЄКЦА)

Фото: Andrey Krepkih

Важливим пунктом меморандуму стали домовленості Мінекології та природних ресурсів і громадської організації про посилення обізнаності українців щодо питань та загроз зміну клімату, посилення переходу на відновлювані джерела енергії у містах, та посилення рівня залучення громадськості у обговорення заходів щодо скорочення викидів парникових газів в громадах та їх адаптації до зміни клімату.

Повний текст меморандуму за посиланням: http://bit.ly/30hC0Nd

Українська громадська організація “Екодія” презентували для урядовців цьогорічне дослідження «Вода близько» – підвищення рівня моря в Україні внаслідок зміни клімату». Дослідники проаналізували як підняття рівня Чорного та Азовського моря вплине на територію країни. За їх розрахунками може бути затоплено близько 650 тис. гектарів суходолу, 68 населених пунктів опиняться повністю під водою (серед них 6 міст і смт та 62 села), а 34 міста потрапляють до зони затоплення. Серед яких Одеса, Херсон, Миколаїв, Маріуполь, Бердянськ, Мелітополь. Окрім того 75 тисяч. людей мають бути переселені на безпечніші території.

Мінагрополітики прозвітували про наслідки змін клімату в сільському господарстві України. А Мінздоров’я розповіли як кліматичні зміни впливають на стан здоров’я людей різного віку, та як адаптуватися до нових температурних режимів й різких змін погодних умов.