Інформація:

22 квітня 2019 року в Україні відбулися Президентські Вибори. Строк каденції обраного гаранта згідно з Конституцією України: 5 років. За попередніми результатами ЦВК, українці віддали 73 % голосів за кандидата — Володимира Зеленського (більше про кандидата).  Офіційний протокол Центральної Виборчої Комісії оприлюднять до 1 травня 2019 року, після чого відбудеться публікація офіційних результатів – 4 травня.

Обраний президент вступає на посаду не пізніше ніж 30 днів після офіційного оголошення результатів виборів. До 3 червня 2019 відбудеться інавгурація. Після урочистої церемонії присяги у Верховній Раді новий глава держави фактично приймає повноваження Президента.

Як проголосували Українці у різних частинах країни: Зеленського найбільше підтримали у Луганській (89,36%), Дніпропетровській (87,25%) і Одеській (87,21%) областях. У всіх, окрім Львівської області, Зеленський отримав більшість голосів. Нинішній Президент країни, Петро Порошенко, здобув перемогу лише у Львівській області.

Позиція 350.org EECCA щодо виборів Президента в Україні 2019

Ми, як команда 350.org EECCA – підтримуємо чесні, незалежні та демократичні вибори в Україні як вільної та суверенної, європейської держави.  Президента Володимира Зеленського з новою посадою глави держави, та як кліматична організація, наголошуємо — новообраний Президент каденцією на 2019-2023 роки має стати основним рушієм того, як найбільша країна Європи адаптується до кліматичних змін і вирішить критичні екологічні виклики сьогодення.

Чи будуть українці мати доступну, відновлювану, безпечну та екологічно справедливу енергію, чи навпаки –  енергозалежність від монополізованої вугільної та атомної енергетики? Чи субсидіюватиме країна галузь викопного палива надалі або візьме курс на 100 % відновлюваної енергії та виконає свої міжнародні зобов’язання в Паризькій Угоді?

Та головне — чи збережемо ми комфорте соціальне середовище для майбутніх поколінь, або “потонемо” в конфліктах та боротьбі за чисту воду, безпечне повітря, безпечну землю.  

350.org EECCA, як організація, що працює в Україні 5 років, та стабільно підтримує громади 10 міст, покладаємо на новообраного Президента країни надії та завжди готові підтримати корисні й довгострокові зміни на локальному й національному рівні.

Ми закликаємо та переконуємо обраного Президента України та його майбутній уряд не створювати нових газо-нафто-вугледобувних підприємств та поступово припинити діяльність наявних; скорочувати викиди парникових газів через енергоефективність та впровадження технологій з відновлюваної енергетики й інших кліматичних рішень, не фінансувати та не субсидувати галузь викопного палива в Україні.

Залишаючись аполітичними, ми очікуємо ефективних рішень по протидії зміні клімату так само як і взаємодії із зацікавленою громадськістю від кожного та кожної, хто буде призначений на посади з відповідним політичним впливом.

Зупинити надмірний антропогенний вплив на клімат, і адаптувати країни до кліматичних змін — обов’язок кожного політичного лідера на всіх рівнях.

Ми віримо, що безпрецедентний кредит довіри, висловлений 73.5 % виборців Володимиру Зеленському на виборах Президента, буде найкращим стимулом для нього не тільки не припиняти реформи у важливих секторах економіки, але й досягати нових амбітних цілей у сфері охорони довкілля.  При реалізації розділу “Екологія країни” передвиборчої програми додати протидію зміні клімату та перехід на 100% відновлювальної енергії, як глобальний вклад країни у міжнародну безпеку, мир та стабільність.

Наголошуємо, що коаліцією 17-ти екологічних організацій України, до всіх кандидатів у Президенти був висунутий порядок денний запитань, що включають найважливіші екологічні виклики держави. Але громадськість належної уваги від жодного з кандидатів не отримала.

Найважливіше для потужного екологічного руху України — зберегти та примножити важливі екологічні реформування та починання держави у галузі екології, енергетики та соціальної сфери:

  • Підтримати процес розробки нового амбітного національно-визначеного внесоку до Паризької Кліматичної Угоди на базі сценарію переходу України на 100% ВДЕ. Реалізовувати його цілі.
  • Переглянути цілі Національної енергетичної стратегії України до 2035 року в бік більш амбітних, щоб країна змогла здійснити енергетичний перехід на відновлювані джерела до 2050 року.
  • Забезпечити належне функціонування та збільшення новоствореного Фонду Енергоефективності, реалізацію Закону Про оцінку впливу на довкілля, стратегічну екологічну оцінку та Закону «Про засади моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів»
  • Сприяти прозорій процедурі прийняття Закону 8449-д щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії та створювати умови для розвитку малої розподіленої генерації в Україні, щоб забезпечити справедливий доступ до чистої енергії кожному.
  • Забезпечити умови для розвитку розумних енергетичних мереж та відкритість даних в енергетичному та екологічному секторах.

Шановний пане Президент, у Вас є 5 років та велика довіра українців і світу! Змініть систему, а не клімат…

Від імені команди 350.org в Україні

Світлана Романко: регіональна координаторка