18 червня в Орхуському Центрі при Мінприроди відбулася чергова зустріч-слухання справи масиву Свидовець. Вже близько 3 роки місцеві закарпатські активісти на чолі з українськими та міжнародними екологічними організаціями протистоять проекту забудови гірського унікального масиву у Карпатах. На зустрічі були присутніми кілька міжнародних та українських природоохоронних організацій, серед яких WWF, “Екологія Право Людина” та 350.org.

Масив Свидовець. Автор фото: Костянтин Балабанов

“Збільшення Буковелю на закарпатську сторону” – так охрестили проект Закарпатської облдержадміністрації екологічні організації та ініціативна група “Free Svydovets”. Активісти категорично проти можливої забудови цього масиву, рік тому подали до суду та презентують дослідження “Справа Свидовця. Як олігархи планують знищити один з найбільш незайманих природних ландшафтів України” . Модератором заходу виступив Остап Єднак – народний депутат України VIII скликання. 

Справа в тому що, юристи та адвокати з боку активістів виявили, що проект з побудови на території Свидовця нового масштабного туристичного комплексу належить компанії ТОВ Skorzonera. А та, в свою чергу, заснована трьома компаніями (ТОВ “МАВЕКС”, ТОВ “ГАЛИЧИНА-ЦУКОР”, ТОВ “ДЕРЛІНГ”), які зареєстровані в Україні. Кінцевими бенефіціарами Skorzonera є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов – українські бізнесмени, які вважаються одними із найбагатших підприємців країни. В Україні бенефіціаром компанії “Галичина Цукор” є Тетяна Шевченко – жінка українського депутата, відомого політика Олександра Шевченка, що балотувався на Президентських виборах, як член партії УКРОП. Також Шевченко є колишнім власником гірськолижного курорту “Буковель”.

Зустріч-слухання справи масиву Свидовець. Автор фото: Георгій Жук

Чому вони проти? 28 тисяч туристів щодня та 20 тисяч робочих місць може забезпечити запланований туристичний комплекс на Свидовці. Так стверджують у Закарпатській ОДА, де і розробили детальний план проекту. Але це означає, що змінять цільове призначення 1430 гектарів землі, тобто віддадуть у приватну власність. Як стверджують Free Svydovets, ОДА вже 3 роки приховує деталі запланованого проекту та стверджує, що він немає конкретного інвестора. 

Юрисконсульт Міжнародної громадської екологічної організації “Екологія Право Людина.” (далі ЕПЛ) – Софія Шутяк стверджує, що судова справа Свидовця розпочата  активістами вже рік знаходиться у Верховному суді, але дату остаточного засідання досі не визначили. 

Директор Дунайсько-Карпатської програми, Богдан Проць розповів про можливі наслідки будівництва курорту для цієї зони Карпат. “На території Свидовця 20 видів рослин, що входять до Червоної книги України, 6 видів з яких також занесені до Міжнародної Червоної Книги. Також туди ж входять 14 видів комах, 37 видів хребетних тварин. Загалом 93 види, що мешкають на Свидовці є червонокнижними та можуть бути позбавлені звичного ареалу існування” – стверджує Проць у своїй презентації. 

Додатково природоохоронці стверджують, що на Свидовці виявлено 17 унікальних типів оселищ різних видів. 500 га старовікових лісів можуть бути зрубані зарази нової туристичної зони елітного класу. 

За даними активістів, які проти забудови Свидовця, майбутній проект відпочинкового комплексу передбачає забудову площі загальною кількістю 4200 га та водночас порушує 4 міжнародні конвенції, підписані Україною. ЕПЛ додають, запланований проект не проходив процедуру Стратегічної Екологічної Оцінки (СЕО), а мав би. Адже такі об’єкти мають бути внесені до стратегічних програм розвитку регіону. А процес оцінки впливу на довкілля (ОВД), яку готує сама Закарпатська ОДА, порушений. Насамперед, через не прозору процедуру громадських слухань та внесення пропозицій.

Масив Свидовець. Автор фото: Костянтин Балабанов

Варто зазначити, що на презентації були присутні і представники опонентів – Закарпатська облдержадміністрація та адвокат з цього боку. Адвокат Закарпатської ОДА у справі Свидовця Ярослава Іванова закликала громадськість дочекатися публікації у реєстрі завершеного світу оцінки впливу на довкілля цього проекту, а потім робити остаточні висновки. До того ж, судовий процес ще триває і рішення ще не прийнято, тож рано робити голосні висновки.  ТОВ Skorzonera лише подала офіційну заявку на участь у тендері. 

У відповідь активісти Free Svydovets публічно попросили опублікувати детальний план забудови Свидовця в Інтернеті у вільному доступі та припинити заважати прозорості процесу планування проекту. До сьогодні детального плану проекту не було оприлюднено для широкого загалу та місцевих жителів. 

На завершення обговорення представник Національного Екологічного Центру України (НЕЦУ) – Григорій Веремійчик висловив позицію підтримки ініціативі за збереження гірського масиву Свидовець та засудив непрозорий процес у проекті з боку обласної влади. 

Зустріч-слухання справи масиву Свидовець. Автор фото: Георгій Жук

Від імені міжнародної організації 350.org в країнах регіону Cхідної Європи, Кавказу та Центральної Азії,  висловлюємо солідарність із українською ініціативою FreeSvydovets та не підтримуємо жодних проектів, що шкодять незайманій дикій пророді.  Особливо українським Карпатам, як транскордонній цінності кількох держав. Підтримуємо альтернативу занесення території масиву Свидовець до природно-заповідного фонду України та розвиток маломасштабного сталого екологічного туризму в Карпатах. Адже вирубування гектарів незайманих старовікових лісів – це не лише злочин проти природи і майбутніх поколінь. Це стимулюючий фактор швидкої зміни клімату від якої страждають усі без виключення держави.