Сьогодні опублікували довгоочікуваний спеціальний звіт Міжурядової Групи Експертів зі Зміни Клімату (МГЕЗК) про можливість утримання глобальної температури на рівні 1,5 градуси Цельсію.

Наука чітко вказує на те, що наше майбутнє несумісне з викопним паливом. Маючи такий вагомий доказ, уряди більше не мають права на виправдання, всі лідери країн повинні поставити зміни клімату в центр своїх національних програм.

Світлана Романко, регіональна координаторка 350.org в Східній Європі, Кавказі та Центральній Азії: “Дані доповіді ще раз доводять, що головна роль в необхідному скороченні викидів парникових газів відведена альтернативним джерелам енергії та переходу на 100% ВДЕ. Зараз, незважаючи на думки скептиків, в п’яти містах регіону, підписали меморандум з 350.org про перехід на 100% ВДЕ до 2050 року. В цих містах успішно реалізують перші кроки в напрямку переходу – розробляють муніципальні енергетичні плани і кліматичні стратегії, здійснюють перехід на led-освітлення, термореновацію адмін будівель, будують першу муніципальну сонячну станцію на 10 МВт; котельні, індивідуальні теплові пункти на біопаливі. Наступний крок в партнерстві з Угодою мерів – детальний план заходів щодо переходу на 30% до 2030 року і сценарій повного переходу на 100% ВДЕ до 2050 року для конкретного міста. Ми не просто впевнені, що перехід на 100 % ВДЕ можливий – він близький як ніколи раніше.

У звіті МГЕЗК представлені сценарії зростання глобальної температури на рівні 1,5 ° C і 2 ° C, але реальність полягає в тому, що ми знаходимося на траєкторії в 3,5 ° C та більше. Ми відхиляємося від цілей Паризької угоди, це підштовхує людство до меж, коли адаптація буде неможлива, а наслідки катастрофічні для людей і екосистем.

Ілля Єременко, Українська Кліматична Мережа: «Ми опитали 150 сільських громад в Україні, і 81 з них вже відчуває наслідки змін клімату. Щороку посухи скорочують урожай в селах, однак, в містах ми спостерігаємо випадання місячної кількості опадів за 1 день, це спричиняє затоплення підземних переходів, вулиць. Потреба в адаптації до екстремальних погодних явищ швидко зростає. Спільні зусилля місцевої та центральної влади необхідні для того, аби життя в містах і селах залишалося безпечним. Потрібно зважати на зміну клімату при прийнятті рішень на всіх рівнях влади».

За даними доповіді, до 2100 року глобальне підвищення рівня моря буде на 10 см вище при потеплінні на 2 ° C в порівнянні з 1,5 ° C. Відповідно, при глобальному потеплінні на 1,5 ° C Північний Льодовитий океан влітку був би вільний від морського льоду один раз на століття, а в разі потепління на 2 ° C – один раз на десятиліття. Кількість коралових рифів скоротиться на 70-90 відсотків при глобальному потеплінні на 1,5 ° C, тоді як практично всі вони (> 99 %) будуть втрачені при потеплінні на 2 ° C.

Анна Акерманн, керівниця кліматичного відділу Центру екологічних ініціатив “Екодія”: “Представлена доповідь фактично говорить те, що існує технічна можливість різкого зниження глобальних викидів парникових газів, утримання температури на рівні 1,5 ° С і вихід на нульові викиди вже до 2050 року. Для цього всі країни повинні дуже серйозно поставитися до проблеми зміни клімату і почати діяти поки не пізно. Ціна питання – критичний дефіцит води і продуктів харчування, який торкнеться як мінімум півмільярда людей, зникнення цілих острівних країн через підняття рівня світового океану та незліченні економічні та людські втрати “.

Безперечні висновки даного звіту, засновані на понад 6 000 незалежних наукових працях, полягають у тому, що кожні пів градуса потепління мають значення; обмеження потепління на рівні до 1,5 ° C є єдиним варіантом для процвітаючого, справедливого та безпечного майбутнього, особливо для тих, хто є найбільш вразливим для наслідків зміни клімату. Це означає повну декарбонізацію до 2040 року, для цього буде необхідно повністю відмовитися від викопного палива і залишити велику його частину в землі. Звіт повинен простимулювати швидкий перехід до поновлюваних джерел енергії в усіх секторах економіки в наступному десятилітті. Саме політична воля в цьому важливому моменті вирішить, на якій стороні історії стоятимуть глави держав.