Привіт!

Мене звати Ірина, я редакторка дайджесту новин «Світ без викопного палива». Тут ти знайдеш історії про людей з усього світу, що дають нам надію та надихають діяти. Приємного читання! 

Лише уяви: вже за місяць мільйони людей по всьому світу вийдуть на кліматичні страйки. В офісах, шкільних аудиторіях, транспорті, магазинах і на фермах життя незвично завмре. Натомість, мільйони юнаків і дівчат, мам і батьків, працівниць та пенсіонерів вийдуть на вулиці міст і містечок по всьому світу заради гучного колективного протесту. 


 Творчі ідеї для оформлення Глобального маршу за клімат, вирують по всьому світу.

У той час, коли Арктику і Амазонію нищить полум’я, не обов’язково бути кліматологом для того, аби зрозуміти, що так далі не може продовжуватись. Ми не можемо дозволити, щоб світ надалі використовував енергію викопного палива. Ми не маємо права обирати пасивних політиків. Ми повинні змінити те, що нас не влаштовує.

Нельсон Мандела сказав: «Наш найбільший страх – не наша некомпетентність. Наш найбільший страх – це наша неприборкана сила.» Для того, щоб глобальні Марші за клімат досягли мети, нам потрібна кожна людина, яка вірить, що разом ми зупинимо еру викопного палива. Випуск новин «Світ без викопного палива» познайомить тебе з життям звичайних людей, які побороли свій страх, та докладають максимум зусиль, щоб 20-27 вересня стали переломним моментом в історії людства.

Якщо ти пропустив(ла)


Нова серія історій буде відправлена напередодні Глобального маршу за клімат.

Потужні вітри:
63 тихоокеанські кліматичні воїни – острів’яни, що перебувають на передовій кліматичної кризи – зібралися нещодавно на Фіджі. Їхній Матаґі Малохі (Matagi Malohi), що у перекладі означає «потужні вітри», – це вражаючий проект про історії, у центрі яких стоїть тихоокеанська самобутність і сила. Вони відчули на собі колоніальне хизування зі сторони Австралії під час засідання Форуму тихоокеанських островів, на якому минулого тижня лідери держав Тихого океану вимагали від Австралії поставити на перше місце виживання, а не вугілля.

Піноккіо з довгим носом, напис на плакаті: «Викопне паливо належить минулому. Залиште його у землі!»

Брехун, брехун: У той час, як увага світу прикута до нищівних пожеж у лісах Амазонії, міністр довкілля Бразилії захищає використання викопного палива на Тижні клімату у Сальвадорі. Активісти, що прибули на місце проведення заходу, охрестили його брехуном. Детальніше англійською.

На місці вже зниклого льодовика Окйокуль. Фото: Джеремі Річард, AFP, Getty Images

Лист у майбутнє: Люди ходили по кратеру вулкану Ок (скорочена назва Окйокуля) в Ісландії, щоб поховати на цьому місці перший льодовик, який ісландці втратили через зміну клімату. «Цей монумент є визнанням того, що ми усвідомлюємо процеси навколо нас і знаємо, що треба робити.» Детальніше англійською.

Протестувальники(ці) у Кіншасі вимагають справедливості для своїх національних парків.

«Ми не зупинимося»: Активісти и активістки у Демократичній Республіці Конго протестують проти видачі ліцензій на видобуток нафти у національних парках Вірунга і Салонга. Ці сміливі чоловіки і жінки є частиною континентальної мережі Африка Вука (англ. Africa Vuka). Вони готові ділитися захоплюючими історіями про свою боротьбу за світ без викопного палива, яка відбуватиметься і під час кліматичних страйків.

Сотні небайдужих прийшли провести Ґрету Тунберґ у подорож океаном на саміт ООО зі зміни клімату. Фото: PA Media

Смілива подорож: Ґрета відзначила першу річницю свого одиночного шкільного протесту на парусній яхті. Досвід подорожі яхтою вона порівняла з «кемпінгом на американських гірках». Ґрета перетинала океан два тижні, і дісталась до саміту ООН з питань клімату, який проходить зараз в Нью-Йорку. Детальніше англійською.

Дивись

20 серпня був рік від дня, коли Ґрета Тунберґ вперше вийшла під парламент Швеції з саморобним плакатом про шкільний страйк за клімат. Відтоді кліматичний рух юнацтва перетворився на реальну загрозу для нафтової та вугільної промисловості.

Для решти людей цей рух – надія на зміни, на майбутнє поза 2050 роком. Але голос однієї дівчинки, і навіть мільйонів школярів і школярок, не є достатньо гучним. Юнацтво просить підтримки дорослих. Твоєї підтримки. Приєднуйся до Міжнародного Маршу за клімат в Україні.

З перших вуст

48-річна Крістін Кайо з Італії знала про кліматичну кризу, але вона не була певна, що їй теж потрібно страйкувати. Після того, як її син побачив інших школярів і школярок, що залишають свої класи і виходять на страйк заради змін, він приєднався до них і переконав маму діяти. Тепер вона мобілізує інших батьків по всій країні.

 

Використовуй свою силу

Твоя участь потрібна як ніколи! Клімат планети змінюється, і причиною цих змін є людина. Цього вересня у всьому світі анонсована хвиля молодіжних кліматичних маршів #GlobalClimateStrike. Всесвітній марш за клімат пройде і в Україні. Молодь, натхненна шведською школяркою Ґретою Тунберґ, яка рік тому почала протестувати перед Шведським Парламентом, аби той негайно визнав зміну клімату пріоритетом у своїй роботі, запрошує дорослих долучитися! До Міжнародного маршу за клімат в Україні залишилось менше 3-х тижнів. Ми шукаємо волонтерів та волонтерок маршу. Маєш годину/день вільного часу? >>>  Заповни анкету і з тобою зв’яжеться наша координаторка волонтерів.

Наразі це все. Я повернусь через місяць з більшою кількістю новин про кліматичний рух з усього світу.