22 та 23 листопада відбувся Перший у світі Віртуальний Кліматичний Саміт. Його проведено онлайн за адресою www.vitualclimatesummit.org. Такий формат заходу мав нульовий вуглецевий слід, адже учасники не використали жодного літака, щоб потрапити на нього. Вдалося уникнути викидів понад 90 тонн СО2, що можна порівняти з річним вуглецевим слідом 20 жителів Швеції або Аргентини.

Під час Саміту прозвучали онлайн-заяви більше 50-ти лідерів держав і прем’єр-міністрів, включаючи Німеччину, Фіджі, Мексику, Норвегію, Нідерланди, Францію, Нігері, Палау, Фінляндію, Камбоджу, Швейцарію, Руанду, Ліван, Кірибаті, Ірландію, Швецію, Монголію і багатьох інших. Очільники держав виступили за посилення кліматичних зобов’язань усіх країн, щоб утримати зростання глобальної температури на рівні критично безпечної позначки – 1,5 градусів. До такого висновку прийшли тисячі вчених в спеціальній доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (IPCC). Аби утримувати потепління, необхідно рішучі швидко скорочувати викиди вуглекислого газу, включаючи повну відмову від викопного палива у всіх секторах державного господарювання.

Ряд країн, в тому числі Маршаллові острови, продемонстрували лідерство, зробивши заяви про підвищення власних національних внесків (NDC) в Міжнародну Паризьку Угоду. Кліматично вразливі країни готові створити коаліцію першопрохідців, які будуть виступати в якості рушійної сили для підвищення цілей зі скорочення викидів парникових газів на майбутніх кліматичних переговорах ООН (COP24) в Катовіце

Маршаллові острови заявили повну декарбонізацію до 2050 року. Ці країни своїм прикладом доводять, що перехід на чисту енергію і безвуглецеву економіку – здійсненний і економічно обґрунтований.

Крім лідерів держав в Саміті взяли участь громадські організації та лідери масштабних фінансових організацій, включаючи ООН, Всесвітній банк, Глобальний екологічний фонд, the Elders, Oxfam, Mission 2020 року, SEforAll, Грінпіс, ​​WWF, World Resources Institute, CARE та інші.

Веб-трансляція Саміту дозволила висвітлити панельні дискусії в реальному часі, а також покази документальних фільмів.

Разом з тим, багато країн світу, в тому числі країни регіону Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії (коротко СЄКЦА), втратили надану їм можливість. Представники цих держав не взяли участі в Саміті, або просто не представили нові рішучі й амбітні зобов’язання зі скорочення викидів парникових газів у своїй економіці.

Президент Франції, Еммануель Макрон заявив: «В минулому році Французькі Антильські острови постраждали від урагану «Ірма». Я був на місці трагедії всього кілька днів по тому. Я бачив зруйновані будинки. Я бачив людей, які пережили ураган, але втратили все за одну ніч. Я особисто став свідком реальних наслідків зміни клімату. Вони насправді руйнують життя. Уразливі країни це голос наслідків жорстокої реальності змін клімату. Тому ми повинні захищати їх. Франція буде дотримуватися свого низьковуглецевого курсу. Ми переглянемо нашу довгострокову стратегію досягнення вуглецевого нейтралітету до 2050 року. Боротьба зі зміною клімату – це, перш за все, боротьба за фінанси. Я буду працювати, щоб збільшити державне фінансування, стимулювати приватні ініціативи та перенести фінансові потоки в сторону енергетичної трансформації».

Міністр закордонних справ Вануату, Ральф Регенвану проголошує: «Несправедливість зміни клімату полягає в тому, що руйнівні наслідки відчувають в першу чергу ті, хто несе найменшу відповідальність за його причини. Вануату знаходиться на вістрі наслідків зміни клімату, проте ми отримали найменшу вигоду від видобутку і використання викопного палива, що є їх основною причиною. Тому, сьогодні ми ставимо до відома галузь викопного палива і держави, які її спонсорують, що кліматичні катастрофи, які заподіюють шкоду Вануату, не залишаться без уваги. Мій уряд вивчає всі можливості для використання судової системи в різних юрисдикціях, в тому числі з міжнародного права, для відшкодування витрат на захист від змін клімату і залучення до відповідальності корпорацій, що займаються видобутком викопного палива, а також фінансових установ та урядів, які активно і свідомо створили загрозу існуванню Вануату».

Архієпископ Кейптаунський, Табо Макгоба звернувся до всіх вірян та заявив на Саміті:«Бог дав нам життя, щоб бачити красу твортання на Землі. Бог дав нам любов щоб жити в гармонії з творінням земним. І Бог дав нам сили піклуватися про цей витвір. Ми знаємо, що наше використання енергетичних ресурсів Землі й пов’язані з цим викиди СО2, здатні знищити життя на Землі. Як християни та віруючі люди, ми повинні діяти. І я зобов’язуюсь уважно переглянути власний вуглецевий слід щоб прийняти конкретні заходи у своїй церкві для його зменшення. Ми хочемо приєднатися до інших церков, особливо членам Всесвітньої Ради Церков, що б спільно діяти згідно з любов’ю і турботою про творіння на Землі».

Президент Мексики, Енріке Пенья Ньєто«Мексиканці визнали зміна клімату як пріоритет, оскільки природні аномалії, пов’язані з нинішнім підвищенням температури вже відбуваються. Ми розвиваємо і примножуємо вітрові та сонячні електростанції для збільшення частки електроенергії, що надходить з поновлюваних джерел. Зараз частка ВДЕ в Мексиці збільшилася з 17% до 21%, і до 2024 року ми досягнемо 34% відновлюваної енергії в загальному енергобалансі. Ми будемо продовжувати знижувати викиди СО2 в Мексиці так швидко, наскільки це можливо»

Виконавчий директор Oxfam International, Вінні Бьяніма«Саме жінки повинні адаптуватися і знайти нові способи прогодувати свої сім’ї, вирощувати нові культури новими способами, шукати нові способи приготування їжі для економії енергії. Саме жінки повинні все далі йти, щоб принести воду. Жінки найбільше страждають від зміни клімату, оскільки мають менше прав, ніж чоловіки. Як ми ставимося до навколишнього середовища, так ми ставимося і до жінок. Наша економічна модель зламана і вона ламає нашу навколишнє середовище, ламає життя наших жінок – настав час її виправляти! “

Підсумувати варто зворушливою  цитатою Президента Естонії, Керсті Кальюлайд«У ті часи, коли я була маленькою дівчинкою, сніг міг лежати на вулиці близько 4 місяців і це нормально для Естонії. Зараз, мої діти можуть бачити сніг всього 3 або 4 тижні в році. Звичайно, це не велика втрата, якщо ми порівняємо її з ситуацією в Тувалу. На цьому острові, люди мають в запасі всього 3 метри землі, перш ніж весь острів зникне і населення втратить все, що у них є. Ми – покоління наших батьків і прадідів, які майже зруйнували клімат планети, але ж він співіснував в гармонії з природою і людиною протягом тисяч років. Ми, ймовірно, останні, хто може вжити рішучих заходів, щоб наші діти й наші онуки мали шанс вижити на цій планеті ».

Змінюйте себе, а не клімат! Уряд України, як розвиненої держави в центрі Європи, мусить посилити свій Національний Внесок в Паризьку Угоду, та заявити про амбітніші цілі скорочувати викиди СО2 публічно – на цьогорічних міжнародних кліматичних переговорах ООН в Польщі (3 – 15 грудня 2018).

За оцінкою українських громадських організацій, політика країни веде насправді до збільшення викидів СО2 протягом наступного десятиліття.

За матеріалами CAN International – Міжнародної кліматичної мережі