У Житомирській області діє друга в Україні обласна програма підтримки домашніх сонячних станцій, за якою господарство, що встановило собі СЕС, може компенсувати до 30 % її вартості з обласного бюджету. Компенсація діє як на кредитні кошти, так і на власні вкладення.

Розроблена програма керівництвом Житомирської обласної ради (Управління інвестицій та економіки Житомирської ОДА), а ідея належить місцевому підприємцю Андрію Карташову.

На сьогодні можливостями Програми скористалися близько 100 господарств в області, з них до 45 – у Житомирі. Діятиме обласна Програма до 2020 року. Такий механізм підтримки відновлюваної енергетики швидко сприяв розвитку розподіленої генерації енергії малими СЕС. Як зазначають ініціатори Програми, на початку її дії у Житомирській області було  лише 9 домашніх СЕС, через рік, з’явилося 39 таких об’єктів. Подібна програма вже працює на Вінничині, Рівненщині, Херсонщині.

Про те, як виникла ініціатива запровадження такого механізму, нам розповів власник 30-ти кіловатної домашньої станції та ініціатор програми — Андрій Карташов.

“Раніше я вивчав інвестування в відновлювану енергетику, розраховуючи можливий бізнес для себе. Зрозумів, що встановлення домашньої СЕС для майбутнього прибутку поки дорого як для мене, так і для українця середнього класу достатку. Я пішов до губернатора області з аргументами, що Житомирська область  у цьому питанні “пасе задніх” – розповідає підприємець.

Андрій зазначає, механізм дії Програми майже універсальний для будь-якої області України. Головне — мотивація місцевих депутатів та їх готовність проголосувати за виділення коштів на Програму з обласного бюджету.

“Зараз область одна із перших за кількістю малих сонячних станцій в країні”, – зазначає Андрій Карташов.

Зараз бізнесмен сам встановлює сонячні станції по області та Україні, і запевняє, що зі здешевленням обладнання дешевшає і вартість встановлення. Таким чином, строк окупності домашньої СЕС потужністю від 10 кВт зменшується до 4 років, у порівнянні з 7-8 роками у 2017 р.